Ako modelovanie pomohlo vyriešiť problém

Tu v ateliéri sa väčšinou stretávajú ľudia, ktorí sem chodia dlhodobo. Chcú sa naučiť kresliť, alebo si chcú splniť sen z detstva a maľovať a nemajú na to odvahu sami, alebo im chýba vybavenie, materiál, a aj rada, ako na to. 
Občas sa stane, že príde aj niekto iný. Pred rokmi sa prihlásila jedna žena na arteterapiu, iba na jedno sedenie. 
Dohodli sme sa na technike a téme, vybrala si hlinu a ja som navrhla, aby vymodelovala seba samu ako nádobu. Nádoby mohli byť rôzne, podľa toho, ako sa cítila - fontána, studňa, pohár...
Pani povedala, že je to jedno (hoci napokon nebolo, ako sa ukázalo), a vymodelovala niečo ako kvetináč. Popri tom, ako neustále rozprávala, vyrábala malé guľôčky a hádzala ich do nádoby, ako jednu myšlienku za druhou. Rozmýšľala nad záležitosťou, ktorá ju trápila a skúšala hľadať východisko. Keď guľkami naplnila nádobu po okraj, mala riešenie. Hodila poslednú guľku navrch a spokojná vstala od stola, s tým, že už vie, čo urobí. Ani svoj výrobok nechcela, vraj ho môžeme vyhodiť. A ja som tento kvetináč s ,,vyklíčeným rozhodnutím" nechala na ukážku, dokonca som ho aj presťahovala s ateliérom na nové miesto.